Główną zasadą, jaką powinniśmy się kierować podczas doboru oświetlenia do domu jest wybór odpowiedniego rodzaju, intensywności światła pod konkretne miejsce. W zależności od naszych potrzeb powinniśmy się zastanowić i rozplanować, gdzie jest potrzebne najsilniejsze światło, gdzie średnio mocne, a gdzie te delikatne. Oto kilka porad jak to zrobić i jak to rozplanować.

Oświetlenie dla domu – rodzaje

Jest kilka różnych rodzai oświetlenia, które pojawiają się w naszych domach. Dzieli się je ze względu na moc, dostępność, a także miejsce ulokowania w naszej posiadłości. Taki podział pomaga zaplanować całe zakupy dotyczące oświetlenia dla domu, zaoszczędzić czas i pieniądze.

Oświetlenie możemy podzielić na:

  • oświetlenie ogólne: powinno ono równomiernie oświetlać całe wnętrze pokoju.Należy pamiętać, że nie jest one wystarczające, nie może być jedynym źródłem światła.
  • oświetlenie punktowe: dopasowane do potrzeb w kilku punktach domu. Praktyczne i bardzo potrzebne szczególnie w miejscach typu biuro, sypialnia, kuchnia
  • oświetlenie dekoracyjne: czymże byłby przytulny dom bez dekoracji. Oświetlenie dekoracyjne zapewni nam klimat i ciepłą atmosferę wnętrza.

Żarówka – podstawowy element oświetlenia domu

Barwa, intensywność i jakość światła – za wszystkie te elementy odpowiadają niepozorne żarówki. Przed zaplanowaniem kupna oświetlenia musimy rozważyć jakich żarówek chcemy używać i jakiej ilości będziemy potrzebować, aby zapełnić wszystkie lampy.

Na rynku występują żarówki:

  • żarówki – niska trwałość niewielka sprawnością świetlna. Ich światło jednak przypomina naturalne, słoneczne.
  • energooszczędne – wysoka trwałość, niskie zużycie energii i długa żywotność. Przy długim stosowaniu oszczędzamy prąd i pieniądze.
  • halogenowe – trwalsze niż żarówki, zużywają sporo prądu. Ich światło jest białe, delikatnie i nie zniekształca kolorów.

Oświetlenie dla domu – rodzaje opraw oświetleniowych, czyli lamp

Odpowiedni wybór lamp do instalacji oświetleniowej wpływa zarówno na design, czyli wygląd całego pomieszczenia, ale także na jakość i sposób rozprowadzenia światła po wnętrzu.

Oto kilka najważniejszych rodzai takich opraw:

  • lampy sufitowe – konstrukcje wbudowane w powierzchnie sufitu lub wiszące na nim. Idealne do jadalni, kuchni.
  • lampy stołowe – niewielkie, mobilne i praktyczne, na przykład na stolik nocny
  • lampy podłogowe – te które stoją na stelażu i mają różne opcje wykończeń abażurów. Dobrze wyglądają w salonie, sypialni czy przedpokoju.
  • lampy ścienne – wmontowane w ścianę. Nadają się do każdego pomieszczenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.

Comments are closed.

https://motulinka.com/kp/kosze-mojzesza-i-przewijaki/ https://beesafe.pl/porady/samochod-ze-szwecji/ Industrialna dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft