Na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpią głównie kobiety w jesieni życia. Niekontrolowany wyciek z pęcherza dotyczy także wielu młodych Pań. Nie trzeba jednak godzić się na ten dyskomfort. Mięśnie dna miednicy można wzmocnić dzięki systematycznym ćwiczeniom, a także decydując się na laserowe leczenie nietrzymania moczu. Przybliżamy ten temat! 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jak powszechny problem kobiet w różnym wieku 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM) to dolegliwość, która polega na niekontrolowanej mikcji, najczęściej w trakcie ruchu – stąd nazwa. W rzeczywistości jednak często nie potrzeba wzmożonych ruchów, aby kilka kropel, a nawet spora ilość moczu mimowolnie opuszczała pęcherz. Niekiedy wystarczy kichnięcie, śmiech, czy zmiana pozycji. Bez wątpienia jest to spory problem nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim emocjonalny, będący źródłem kompleksów, a nawet wycofania się z życia towarzyskiego. 

Za prawidłowe opróżnianie pęcherza odpowiadają mięśnie dna miednicy, a także tkanki mające bezpośrednią styczność z cewką moczową. Jeśli mięśnie są mocne i zwarte, kurczą się bez problemu powstrzymując mimowolny wyciek. Niestety wraz z upływem lat tkanki naturalnie ulegają osłabieniu. Budujące je włókna kolagenowe stają się rozciągnięte. Wiotkość dotyczy także miejsc intymnych. Okolice te są szczególnie podatne na zmiany zachodzące w życiu kobiet. Do osłabienia mięśni może dochodzić pod wpływem m.in. hormonów, wahań wagi, zabiegów ginekologicznych i porodów naturalnych. Z tego powodu na wysiłkowe nietrzymanie moczu uskarżają się również kobiety bardzo młode.  

 

W jaki sposób można wzmocnić mięśnie dna miednicy?

Przy pierwszych objawach wysiłkowego nietrzymania moczu kobiety zwykle decydują się na leczenie domowe z nadzieją, że problem minie. Faktycznie istnieje szereg czynników, na które mamy wpływ. Jeśli problem spowodowany jest np. nadwagą, ważna jest redukcja masy ciała. Mięśnie dna miednicy (Kegla) można wzmocnić również dzięki systematycznym ćwiczeniom. Istnieją również leki oddziałujące na kurczliwość mięśni, ale leczenie farmakologiczne sprawdza się raczej przy naglącym, a nie wysiłkowym nietrzymaniu moczu. 

Rezultaty w postaci obkurczenia i wzmocnienia tkanek okolic intymnych można osiągnąć także dzięki terapii laserowej, poddając się nieinwazyjnym zabiegom z zakresu ginekologii estetycznej. W Klinice Miracki w Łodzi leczenie nietrzymania moczu przeprowadza się laserowo, z użyciem różnych technologii, które dostosowuje się do indywidualnych potrzeb Pacjentki. Wzmocnienie włókien mięśniowych pozwala na powstrzymanie mimowolnej mikcji.   

 

Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu? 

Podstawą działania urządzeń przeznaczonych do redukcji objawów wysiłkowego nietrzymania moczu jest obkurczenie tkanek. W trakcie zabiegu emituje się wiązkę energii o różnej częstotliwości, dostosowanej do potrzeb Pacjentki pod względem kondycji tkanek. Energia taka generowana jest przez specjalne urządzenie i wprowadzana do głębszych warstw skóry i tkanki mięśniowej za pomocą głowicy. 

Co ważne, leczenie nietrzymania moczu odbywa się bez naruszenia ciągłości naskórka – zabieg jest nieinwazyjny i możliwie najbardziej komfortowy dla Pacjentki, chociaż oczywiście wymaga wprowadzenia głowicy do przedsionku pochwy. W zależności od intensywności procedury i rodzaju zastosowanej technologii zwykle nie ma potrzeby stosowania znieczulenia. Cały zabieg włącznie z koniecznymi przygotowaniami trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut, a bezpośrednio po nim można wrócić do domu. 

Energia docierająca do tkanek powoduje podniesienie temperatury i tym samym ich obkurczenie na drodze koagulacji białek. Słabe, rozciągnięte włókna kolagenu bezpośrednio po zabiegu ulegają skróceniu. Natomiast w ciągu następnych tygodni dochodzi do wzmożonej produkcji komórek kolagenu i elastyny. Działanie takie wynika z termicznej stymulacji naturalnych procesów przebudowy tkanek. 

Jeśli Twoim problemem jest nietrzymanie moczu, o szczegóły dotyczące metod leczenia poznasz w Klinice Miracki w Łodzi, Krakowie, Katowicach lub Warszawie. Lekarz dobierze dla Ciebie odpowiednią formę terapii, która pomoże uporać się kompleksami i dyskomfortem. 

 

Comments are closed.