Certyfikat IFS to dokument, który może przydać się wielu przedsiębiorstwom. Będzie to poświadczenie systemu bezpieczeństwa żywności – co też pozwoli na to, aby zyskać w oczach klientów. Warto przyjrzeć się samemu procesowi wdrożenia zasad, jakie obowiązują przy tym certyfikacie.

System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności

Wdrożenie IFS rozpoczyna się od analizy dokładnej firmy. Tak, aby móc zbudować System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności. Będzie to możliwe tylko wtedy, jeżeli jednostka certyfikująca pozna charakterystykę danego przedsiębiorstwa oraz to, co do tej pory było przez nie wykonane. Cały system musi być bowiem zbudowany od podstaw zgodnie z obowiązującymi zasadami IFS FOOD. 

Nie można również zapomnieć o tym, że potrzebne jest ustalenie polityki bezpieczeństwa żywności. Jak sama nazwa mówi – chodzi tutaj o zachowanie bezpieczeństwa na każdym z kolejnych etapów. Nic nie może zostać w żadnym wypadku pominięte. Do wykonania będzie cały schemat organizacyjny, który to stanie się podwaliną dla kolejno przeprowadzonych prac, aby pozyskać IFS.

Akty prawne

Firma DJB doradztwo, która zajmuje się wykonywaniem tego typu prac, pomoże opracować również odpowiednie akty prawne. Tak naprawdę bez tego nie będzie można ruszyć dalej. Tak naprawdę trzeba zadbać o to, aby było wszystko na piśmie – jak to się mówi popularnie. Prawodawstwo pomoże utrzymać wszystko w ryzach przez klienta. Kto nie będzie trzymał się ściśle ustalonych zasad, ten tak naprawdę doprowadzi do łamania prawa. 

Procedury systemowe

Audyt IFS ma za zadanie wykazać jakie tak naprawdę potrzebne będą procedury systemowe. Takie, które będzie można wdrożyć do codziennego działania. Współpracując z wyżej wymienioną firmą można spodziewać się pojawienia takich procedur, jak chociażby:

  • Nadzór nad dokumentami i zapisami, 
  • Nadzór nad niezgodnościami, 
  • Audity wewnętrzne, 
  • Działania korygujące, 
  • Przegląd zarządzania.

Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego z jaką dokładnie firmą ma się do czynienia. Obowiązujące zasady IFS są ważne, ale nie można zapomnieć, że tak naprawdę trzeba je dopasować do charakteru działalności. 

Jednak z dobrą firmą, która pomaga uzyskać certyfikację nie powinno być z tym żadnego problemu. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że od tej pory trzeba będzie trzymać się jasno ustalonych zasad. Inaczej może się bowiem okazać, że certyfikat zostanie cofnięty lub też nie zostanie on przedłużony na kolejne lata. 

Comments are closed.