Własny samochód to niewątpliwie wygoda, szczególnie kiedy mieszkamy z dala od centrum miasta i do wyboru mamy nie zawsze sprawnie działającą komunikację zbiorową. Posiadacze samochodu muszą być jednak świadomi, że poza możliwością szybkiego przemieszczania się konieczne jest również zadbanie o odpowiednie badania samochodu i niezbędne ubezpieczenia. Jakie obowiązki stoją przed posiadaczami samochodów?

Badanie w stacji diagnostycznej 

Jednym z obowiązków posiadacza samochodu jest coroczne badanie diagnostyczne pojazdu. Badanie takie wykonuje się w okręgowych stacjach diagnostycznych, a jego cena jest ustalona ustawowo. Podczas badania mechanicy sprawdzają ogólny stan pojazdu, jak i jego podwozie, skuteczność działania hamulców, układu kierowniczego. Sprawdzane są również światła oraz skuteczność ich działania oraz ogólny stan podwozia, ze szczególnym uwzględnieniem korozji. Pozytywne przejście badania skutkuje odpowiednim wpisem do dowodu rejestracyjnego. W przypadku widocznych problemów i usterek mechanik nie wydaje pozytywnej opinii, a samochód musi być naprawiony przez mechanika. 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Obowiązkiem posiadacza samochodu jest wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Taki rodzaj ubezpieczenia pozwala nam na opłacenie szkód wynikłych z naszej winy na drodze – może być to zarysowanie czy zderzenie z innym samochodem. Koszt ubezpieczenia nie jest stały – zależy ono od wielu czynników, w tym marki i wieku samochodu, litrażu silnika. Najtańsze OC znajdziemy bez wątpienia w sieci, gdzie ubezpieczyciele zaproponują nam preferencyjne warunki. Ubezpieczenie OC obowiązuje rok – po tym czasie konieczne jest wykupienie nowego ubezpieczenia, na kolejny rok. 

Comments are closed.