Palmy to rośliny, które są wyjątkowo popularne w naszych mieszkaniach. Kojarzą nam się z egzotyką, wakacjami i wspaniałym klimatem. Jak dbać o palmę, by czuła się dobrze w naszym mieszkaniu?

Jaki to gatunek?

Palmy to rośliny w rodziny arekowatych, które występują niemal we wszystkim miejscach tropikalnych. Warto wiedzieć, że jest prawie 3000 gatunków palm.

Są to rośliny o budowie drzewiastej. Na pień składają się blizny po liściach. Na górze jest rozłożysty pióropusz. Mogą dorastać nawet do 60 metrów. W warunkach domowych są dużo niższe, chociaż zdarzają się egzemplarze, które mają nawet około 3 metrów.

Kupując palmę koniecznie trzeba zorientować się jaki to gatunek. Palmy wyglądają dosyć podobnie, co nie znaczy, że mają takie same wymagania.

Stanowisko i podlewanie

Od rodzaju palmy zależy w jakim miejscu należy ją ustawić. Area lubi stanowiska słoneczne, ale chamedora, która rośnie w poszyci lasów deszczowych, będzie bardzo źle się czuła, gdy ustawimy ja w dobrze nasłonecznionym pokoju. Liście staną się jasne i niezdrowe.

Kolejnym elementem, który ma znaczenie w hodowli palm jest podlewanie. Te rośliny lubią wodę, ale korzenie, które stoją w wodzie szybko zaczną gnić, a palma zacznie umierać. Bardzo ważne jest, by doniczka miała dziurę, przez która będzie odchodził nadmiar wody. Na dnie donicy warto umieścić keramzyt, który sprawi, że korzenie będą miały sucho. Wodę z podstawka wylewamy po kilku minutach.

Trzeba pamiętać, że palmy nie lubią mieć suchego podłoża, ale również nie rosną dobrze, gdy mają bagienko. Palmę należy podlewać zawsze, gdy ziemia zaczyna stawać się sucha. Można to sprawdzić wsadzając palec w ziemię najgłębiej jak możemy. Przesuszona ziemia to sygnał, że czas na podlewanie.

Dosyć powszechnym błędem jest zraszanie palm. Nie jest to dobry pomysł. Dużo korzystniej jest zastosować nawilżacz powietrza, który będzie ustawiony na 50 -60%. Drugim sposobem na nawilżenie jest zrobienie systemu nawilżania. Jest to bardzo prosta konstrukcja. Wystarczy obok rośliny postawić niewielką miskę lub spodek, na którym należy ułożyć keramzyt. Wszystko trzeba zalać wodą. W ten sposób bez problemu utrzymamy wysoką wilgotność powietrza.

Posiadacze palm powinni wiedzieć, że większość tych roślin bardzo dobrze czuje się latem na dworze. Warto na kilka letnich miesięcy wystawić je na taras lub do ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że wystawiając palmę należy najpierw ją zahartować. Palmy nie lubią nagłych zmian. Warto palmę najpierw przenieść do garażu, dopiero po kilku dniach wystawić ją na zewnątrz.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.