Przyciski pojemnościowe są bardzo popularne, a rozwój technologi umożliwia ich pełne zastosowanie i wykorzystanie. Przyciski te łączą w sobie układ cyfrowy i analogowych co wpływa na ich użyteczność.

Jak działają przyciski pojemnościowe?

Przyciski te działają na podstawie zjawiska oddziaływania pola magnetycznego oraz różnych przewodników. Przewodnikiem w tym wypadku jest ludzkie ciało, a dokładniej palec lub dłoń. Przycisk pojemnościowy włącza się już wtedy kiedy dzieli go od ludzkiego ciała 3 mm przestrzeń. Kiedy przycisk umieszczony jest za grubą szybą, wówczas napotyka on problemy z wykryciem palca, dlatego w takich sytuacjach wyposażony jest on w kondensator, który wytwarza pole elektryczne ułatwiające uruchomienie przycisku. Zdarza się, że część pola magnetycznego wychodzi poza okładki kondensatora i nazywane jest polem brzegowym, które skierowane jest na przycisk w obrębie miejsca, jakie trzeba nacisnąć, aby uruchomić daną funkcję w urządzeniu.

Gdzie stosowane są przyciski pojemnościowe?

Przyciski mają swoje zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach użytku domowego oraz w urządzeniach przemysłowych. Najczęściej przyciski przemysłowe umieszczane są w panelach służących do sterowania maszynami, w dźwignicach oraz suwnicach, a także rozdzielniach. W urządzeniach przemysłowych popularne są mikroprzełączniki, a także przełączniki klawiszowe, krańcowe oraz panelowe. Jeśli urządzenia wyposażone są w specjalistyczne osłony, wówczas zastosowane są tam przyciski podświetlone lub grzybkowe. Każdy z przycisków pojemnościowych jest skonstruowany tak, że nie włącza się on przypadkowo.

Jak dobrać przyciski?

Przyciski dobierane są pod względem paneli oraz aplikacji, jakie będą używane do obsługi poszczególnych urządzeń. Po dobraniu paneli i aplikacji należy je ze sobą sparować tak, aby maszyna działała w sposób prawidłowy i można było ją łatwo i bezpiecznie użytkować.

Dlaczego przyciski pojemnościowe są lepsze?

Przyciski te są lepsze od klasycznych przycisków, ponieważ nie zużywają się one zbyt szybko podczas intensywnego użytkowania, a dodatkowo są bardzo wytrzymałe i bezawaryjne. Cena przycisków pojemnościowych nie jest wygórowana, dlatego są one częściej i chętniej kupowane, a co za tym idzie, stają się bardzo popularne. Przyciski te są udoskonalane i stają się coraz bardziej czułe na dotyk palca i są niezawodne w każdej sytuacji. Dzięki swojej uniwersalności przyciski te mają wiele zastosowań i coraz chętniej stosowane są przez producentów różnego rodzaju urządzeń.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Przyciski pojemnościowe.

Comments are closed.